Karbon Çelik / Carbon Steel nedir?

Karbon Çeliği veya Karbonlu Çelikler olarak da söylenir.

İngilizce’de  Carbon Steel olarak birçok yerde karşımıza çıkan bu terim çeliğin içerisinde Demir (Fe) elementinden sonra belli oranda Karbon (C) elementinin bulunduğunu  bize gösterir.

Çeliğin içerisindeki karbon oranı miktarına göre karbon çelikleri 3’e ayrılır;

 

Düşük karbonlu çelik

Çelik içerisinde karbon oranı  0,30 % oranına kadar olan çelikler – İngilizce Low Carbon Steel veya Mild Steel olarak karşımıza çıkar. Boru ve profil üretiminde bu tip çelik kullanılır.

Orta karbonlu çelik

Çelik içerisinde karbon oranı  0,31 % – 0,60 % arasında kadar olan çelikler – İngilizce Medium Carbon Steel olarak geçer. İçerisinde belirli bir oranda da Mangan / Manganez / Manganese (Mn) elementi bulunur.  Makine, cıvata, somun, dişli çark, transmisyon mili, kazma, kürek gibi araç gereçlerin yapımında kullanılır. Isıl işlem ile sertleştirilmeye uygundur.

Yüksek karbonlu çelik

Çelik içerisinde karbon oranı  0,61 % – 150 % arasında kadar olan çelikler – İngilizce High Carbon Steel olarak çevrilir. Mil, şaft, spiral ve yaprak yaylar, makaslar, kepçe dişlisi, greyder bıçağı, yüksek mukavemetli makine parçaları, ağaç testeresi gibi araç gereçlerin yapımında kullanılır. Isıl işlem ile sertleştirilmeye uygundur.